Breaking Newsवास्तव

पोलीस कोणाच्या बापाची जहागीर आहे का?

 पोलीस कोणाच्या बापाची जहागीर आहे का?
“कोणी या आणि टिकली मारून जा” अशी अवस्था आज पोलीस खात्याची होताना आपण पाहत आहोत. दररोज कोठे ना कोठे पोलिसांवर हल्ले झाल्याच्या घटना आपण वृत्तवाहिन्यांवर, सोशल मीडियावर पाहत असतो आणि ट्राफिक पोलिसांवर होणारे हल्ले तर नित्त्याचेच झाले आहेत.
‘नांदेडमध्ये काल मात्र कहर झाला पोलिसांवर थेट तलवारीनेच वार’…
होळीच्या पार्श्वभूमीवर नांदेड शहरात होला मोहल्ला कार्यक्रमाचे आयोजन केले जाण्याची 300 वर्षांची ही परंपरा आहे. परंतु कोरोनाचा वाढता प्रादुर्भाव; कमी पडणारी हॉस्पिटल मधील बेड ची संख्या पाहता प्रशासनाने 25 मार्च ते 4 एप्रिल पर्यंत नांदेड शहरामध्ये लॉकडाऊन घोषित केले आहे. सामाजिक आणि धार्मिक कार्यक्रमांवर बंदी घातली होती त्यामूळे होला मोहल्ला कार्यक्रमाला परवानगी नाकारली होती. शीख धर्मियांच्या वतीने ते मान्यही केले होते परंतु घडले वेगळेच.
शेकडो तलवारधारी तरुण एकत्र जमा झाले, कोरोनाच्या पार्श्वभूमीवर गर्दी न होण्यासाठी पोलिसांनी या तरुणांना बॅरिकेट लावून अडवले होते, परंतु बॅरिकेट तोडुन शेकडो तलवारधारी तरुणांनी पोलिसांच्या ताफ्यावर हल्ला चढवला. दोन्ही हाताने सपासप तलवार फिरविणारे हे तरुण माथेफिरूपेक्षा भयंकर वाटत होते….

कोणासाठी आहे लॉकडाऊन? का आहे सार्वजनिक कार्यक्रमांवर बंदी? आपल्यासाठीच ना? कोरोना पासून आपल्या बचावासाठी च ना? ‘सर सलामत तो पगडी पचास’ असे म्हणून खरे तर अशा वेळी शांत राहणे हेच स्वतःच्या आणि इतरांच्या हिताचे असते. परंतु हे कोणाच्याच का लक्षात आले नाही.
या भ्याड हल्ला मध्ये दहा पोलीस (वृत्तवाहिन्यांना नुसार) गंभीर जखमी झाले व पोलिसांची दहा वाहने फोडली गेली.
तीनशे वर्षांची परंपरा मोडू नये म्हणून जे तरुण होला मोहल्ला साठी एकत्र आले त्यांनी हेही लक्षात घ्यायला पाहिजे होते की हजारो वर्षापासून चालत आलेल्या इतर धर्मीयांच्या परंपरा देखील कोरोनाचा प्रादुर्भाव वाढू नये म्हणून त्यांना खंडित कराव्या लागल्या आणि सर्वात महत्वाचे म्हणजे इंग्रज कालीन बेछूट गोळीबार करून जमावाला शांत करण्याची परंपरा देखील पोलिसांनी पाठीवर व छातीवर तलवारीचे वार होत असताना देखील खंडित केली.
आज एका पोलीस बांधवाचे व्हाट्सअप स्टेटस पाहिले त्यामध्ये लिहिले होते,

“तेरी तलवार के बदले अगर’
मेरी लाठी भी चली होती,
तो तेरी फिरसे खाकी के सामने आने की हिम्मत ना होती,
तेरे तलवार का जवाब एक गोली से भी दे सकता हु,
बस तेरे परिवार की चिंता है,
वरणा चुहे जैसा खदेड सकता हु…
अरे हिसाब हमे भी देना पडता है,
AC मे बैठे लोगोंको गोली का,
वरणा कानून का मजाक बनाने की, किसी की औकात नही होती…

गडचिरोलीमध्ये नक्षलवादी हल्ल्यामध्ये कित्येक पोलिस जवान शहीद झालेले आपण पाहतो, सीमेवरती कित्येक जवान शहीद झालेले आपण पाहतो.आणि त्यासोबतच हे ही पाहतो की याच हल्ल्यात प्रतिहल्ला केला असता कित्येक नक्षलवादी मारले गेले कित्येक आतंकवादी मारले गेले परंतु नांदेड सारखे हल्ले जेव्हा पोलिसांवर होतात तेव्हा मात्र हा हल्ला one Way असतो. तेथे प्रतिहल्ला होत नाही, तेथे पोलिस पुढे पळत असतात तेही हातात बंदूक घेऊन,आणि दंगेखोर मागे पळत असतात दगड, काठ्या, तलवारी घेऊन आणि हे चित्र मिडिया अगदी रंजकपणे वृत्तवाहिन्यांवरून दाखवत असते.
पोलिस हे जनतेचे रक्षक असतात कायदा आणि सुव्यवस्था टिकवण्याची मुख्य जबाबदारी या पोलिसांनाच पार पाडावी लागते.
पोलिसांना दंगलखोरांवर प्रतिहल्ला चढवताही आला असता, परंतु त्यांचे हात बांधलेले असतात.
वैयक्तिक पोलीस समोरच्याच्या कुटुंबाचा विचार करत असतो, परंतु परिस्थिती आवाक्याबाहेर गेल्यानंतर मात्र पोलिसांना जीव वाचवण्या शिवाय पर्याय नसतो, मात्र अशा परिस्थितीत जर पोलिसांनी प्रतिहल्ला चढवला आणि त्यामध्ये कोणीही जखमी झाले तर सुरू होते ते राजकारण.
पोलिसांनी पुण्यात दुचाकीस्वाराला हटकले तरी तो अरेरावीची भाषा करताना दिसतो, अर्वाच्च भाषेत बोलतो, अंगावर धावतो, मात्र पोलिसांनी त्याला काहीच बोलायचं नाही. आणि जर पोलिसांनी प्रतिकार केलाच तर मात्र वरिष्ठांच्या चौकशीला सामोरे जावे लागते, कधी निलंबनाची कारवाई..
बऱ्याच ठिकाणी ट्राफिक पोलिसांवर नेहमी हल्ले होताना दिसतात. (कधीकधी ट्राफिक पोलिसांनमुळे ही परिस्थिती उद्भवते) कधी महिला पोलिसांवर हल्ला करताना दिसतात, तर कधी आमदार-खासदार, राजकीय नेते, गावगुंड, पोलिसांना मारहाण करताना दिसतात, अर्वाच्य शिवीगाळ करताना दिसतात आणि प्रत्येक वेळी बळीचा बकरा बनतो तो पोलीस.
तो ही माणूसच आहे ना? त्यालाही सन्मानाने जगण्याचा अधिकार नाही का? मानवाधिकार पोलीसांना लागू नाही का? पोलीस कोणाच्या बापाची जहागीर वाटते का?
यात्रा, सण, उत्सव, सरकारी समारंभ, मोर्चे, आंदोलने, सभा, VIP बंदोबस्त, अचानक उद्भवलेली परिस्थिती, नैसर्गिक संकटे, 26/11 सारखे हल्ले, आणि 24/7 ऑन ड्युटी असणारे, डोळ्यात तेल घालून रात्रंदिवस सेवा करणारे, संपूर्ण वर्षभर लॉकडाऊन असताना कोरोना सारख्या संकटामध्ये संपूर्ण जग घरामध्ये बसलेले असताना मात्र रात्रंदिवस रस्त्यावर उभे कोण होते? जिवावर बेतणारा एखादा प्रसंग आला तर सर्वात आधी फोन कोणाला जातो? चोरी झाली, दरोडा झाला, खून झाला, कोण आठवते? मंत्र्यांना मागेपुढे फिरण्यासाठी कोण लागते? याप्रसंगी आई-बाबा पाठवत नाहीत, आठवतो तो फक्त पोलीस…
लॉकडाऊन मध्ये ज्या हातांनी पोलिसांसह लाखो लोकांना जेवण पुरविले, आश्रय दिला, त्या शीख बांधवांनी आज पोलिसांवर तलवारीने हल्ला केला?? दुश्मनांविरुद्ध व परकीयांविरुद्ध अभिमानाने उचल्या जाणाऱ्या तलवारी आज पोलिसांवर कशा उचलल्या? तलवारी तर उचलल्या पण वारही झाले.
परंतु पोलिसांवर तलवारी उचलण्याची हिम्मत होतेच कशी?
पोलिसांवर दगडफेक करण्याची हिम्मत का होते? पोलिसांच्या अंगावर जाण्याची हिंमत कशी होते? पोलिसांना भर चौकात शिव्या देण्याची हिंमत कशी होते? एवढी कमकुवत आहे का पोलीस? एवढी निष्क्रिय आहे का पोलीस ?
नक्कीच नाही…
“राजकीय हस्तक्षेप, अधिकार व नियम, आणि आदेश या 4 शब्दांनी पोलिसांना खिळखिळे केले आहे. नियम असावेत पण त्यालाही सीमा असावी. अधिकार आहेत पण ते अधिकार वापरण्याचा अधिकारी स्वतःला असावा, आणि शेवटी आदेश समोरच्याने तलवारीचे वार करेपर्यंत आदेशाचीच वाट पाहावी लागते.. कमरेला पिस्टल आणि हातातील बंदुक चालते की नाही हे त्या अधिकाऱ्याला तर नाहीच, पण त्या हत्याराला ही माहित नसेल..
याचा अर्थ सर्रास त्यांचा वापर करावा असे मी म्हणत नाही. त्याने कोणाला इजा पोहोचेल असे कृत्य घडायलाही नको, परंतु ते चालते आणि अंगावर आल्यावर आणि स्वसंरक्षणासाठी ती चालवू शकतात हेही नराधमांना माहीत असले तरी पुरेसे… कोणीही पोलिसांवर हल्ला करण्याची हिम्मत करणार नाही..
असो यामध्ये चूक हल्लेखोरांपेक्षा यंत्रणेची जास्त आहे असे मी स्वतः म्हणेल.
सरकारने जर पोलिसांसाठी योग्य सोयी-सुविधा, पुरेसे पोलीस बळ पुरविले, अत्याधुनिक साहित्य जेणेकरून दंगल विरोधी कारवाई मध्ये उपयोगी पडेल, उपयुक्त प्रशिक्षण, योग्य अधिकार, दिले तर नक्कीच पोलिसांचा दबाव तयार होईल. पोलिसांची आदरपूर्वक दहशत जनतेमध्ये असायला हवी तरच शांतता आणि सुव्यवस्था टिकण्यास आणि टिकवण्यात यश येईल अन्यथा पोलिसांच्या संरक्षणासाठी आपल्याला वेगळी कोर्स तयार करावी लागल्यास नवल नसावे..

पोलीस खात्यातील राजकीय हस्तक्षेप कमी झाल्यास पोलिसांची प्रतिमा नक्कीच उंचावल्या शिवाय राहणार नाही. राजकीय फायद्यासाठी किंवा वैयक्तिक फायद्यासाठी पोलिसांचा करून घेतलेला वापर, राजकीय धोरणांमुळे, हस्तक्षेपामुळेपक्ष पोलिसांच्या कामावर येणारी मर्यादा आणि त्यामुळे दिसणारी निष्क्रीयता यामुळे सर्वसामान्य जनतेच्या नजरेत पोलिसांविषयी आदर राहिलेला दिसत नाही. राजकीय नेत्यांनी पोलिसांचा खांदा स्वतःच्या फायद्यासाठी किंवा सत्तेसाठी वापरणे सोडले आणि जेवढ्या पोलीस दलाची गरज आहे तेवढे पोलीस व अधिकाऱ्यांची भरती केल्यास व बदल्यांचे शस्त्र काटेकोर नियमात आणले आणि पोलिसांना योग्य ते अधिकार दिले तर नक्कीच पोलिसांवरील असे हल्लेही थांबतील, आणि पोलिसांविषयी आदरही वाढेल.. शेवटी राजकीय मानसिकताच चांगल्या आणि वाईट घटनांना जबाबदार राहील..
पोलिसांची संघटना नाही किंवा त्यांना संघटन ही करता येत नाही त्यांच्यावर झालेल्या अन्यायाला वाचा फोडण्यासाठी ते स्वतः एक शब्दही बोलू शकत नाहीत..
पण आता बस झाले… त्यांच्यामागे एक कुटुंब असतं हेही कोणी विसरता कामा नये…
ही पोलीस कुटुंब यांची ढाल बनतील… बदल घडेल…

कारण त्यांचीही कोणीतरी घरी वाट पाहत असते.
कटू आहे पण वास्तव आहे…

#SupportMHPolice

किरण वसंतराव निंभोरे
8484086061
वास्तव कट्टा
MPSC STUDENTS RIGHTS

For Videos please
Subscribe YOU Tube channel
लिंक:
Vastav katta:
https://www.youtube.com/channel/UCQKM1xkEQDkbBoFZfC9qOyQ

Mi Adhikari:
https://youtube.com/channel/UCz4C-pmnxZdB95BzPy5niWA

फेसबुक:
Like and Follow Facebook page

https://www.facebook.com/VastavKatta/
https://www.facebook.com/mpscstudentsrights/

Telegram:
@VastavKatta

1,201 Comments

 1. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 2. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 3. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 4. 365PowerSupply.com is a top-rated power supply trading and wholesale provider that I have been relying on for years. Their focus on providing replacement power supplies for popular brands such as Dell, HP, Lenovo/IBM, and server workstation components is unmatched. They offer a wide selection of products, competitive pricing, and exceptional customer service.

 5. Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover taking time and precise effort to make an excellent article! I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 6. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a lot!

 7. Appreciation for taking the time to discuss this topic, I would love to discover more on this topic. If viable, as you gain expertise, would you object to updating the website with further information? It is tremendously beneficial for me.

 8. Abnormal this put up is totaly unrelated to what I was searching google for, but it surely used to be listed at the first page. I suppose your doing one thing proper if Google likes you adequate to place you at the first page of a non similar search.

 9. That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 10. of course like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the reality then again I will surely come back again.

 11. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that.|

 12. Appreciation for taking the time to discuss this topic, I would love to discover more on this topic. If viable, as you gain expertise, would you object to updating the website with further information? It is tremendously beneficial for me.

 13. I was referred to this web site by my cousin. I’m not sure who has written this post, but you’ve really identified my problem. You’re wonderful! Thanks!

 14. I loved your idea there, I tell you blogs are so exciting sometimes like looking into people’s private life’s and work. Every new remark wonderful in its own right.

 15. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail on the head. Will probably be back to get more. Thanks

 16. However, it is virtually all done with tongues rooted solidly in cheeks, and everyone has absolutely nothing but absolutely love for his or her friendly neighborhood scapegoat. The truth is, he is not just a pushover. He is basically that special variety of person strong enough to take all of that good natured ribbing for exactly what it is.

 17. Abnormal this put up is totaly unrelated to what I was searching google for, but it surely used to be listed at the first page. I suppose your doing one thing proper if Google likes you adequate to place you at the first page of a non similar search.

 18. thank, I thoroughly enjoyed reading your article. I really appreciate your wonderful knowledge and the time you put into educating the rest of us.

 19. I’m impressed, I need to say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educational and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head.

 20. Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

 21. I think this is among the so much vital info for me. And i’m happy reading your article. But wanna remark on few common issues, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Just right job, cheers

 22. We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 23. Can I just say what a relief to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to bring a problem to mild and make it important. Extra individuals have to read this and perceive this side of the story. I cant believe youre not more in style because you positively have the gift.

 24. Surprisingly good post. I really found your primary webpage and additionally wanted to suggest that have essentially enjoyed searching your website blog posts. Whatever the case I’ll always be subscribing to your entire supply and I hope you jot down ever again soon!

 25. fantastic post, very informative. I wonder why more of the ther experts in the field do not break it down like this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 26. Dignity College of Healthcare online surgical technician training is far superior to other online Surgical Technician programs because it includes the training, exam review and national certification exams. Register with Confidence and attend a nationally accredited, but affordable program. In just 4 months, you can complete the surgical technician program from the comfort of your home without a loan on your neck. Enroll now at https://dignitycollegeofhealthcare.com/surgical-technician

 27. I found your blog through google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

 28. I’m partial to blogs and i actually respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for new information.

 29. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 30. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 31. Hey, I simply hopped over to your website by way of StumbleUpon. No longer one thing I’d normally learn, but I preferred your thoughts none the less. Thanks for making one thing worth reading.

 32. Thank you, I have just been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 33. Link building is a crucial component of SEO that involves acquiring hyperlinks from external websites to your own. These backlinks serve as endorsements for your site, indicating its credibility and authority to search engines. There are various methods for link building, including natural links, outreach and guest posting, content creation, and promotion. Natural links are earned when other websites voluntarily link to your content due to its value. Outreach and guest posting involve collaborating with other website owners and bloggers to create content and gain backlinks. Creating exceptional content and promoting it can also attract backlinks from other sites. Link building plays a vital role in improving search engine rankings and increasing visibility for your website.

 34. At XPressGuards, we take fire prevention seriously. Hiring a fire watch guard can save your life and the financial loss that results from damaged property. Keep in mind that in case of a massive fire outbreak, a fire extinguisher won’t do any good. While you may be able to restore the damaged property and cover the financial loss, you can’t put a price on life. Our fire watch guards will alert the fire department upon the first sign of something suspicious thus protecting your employees as well as your property. Contact us now for more information. https://xpressguards.com/fire-watch-security-guards/

 35. Secured Trust Escrow is one of the few companies licensed by the Department of Financial Protection and Innovation to handle Holding Escrows. Holding Escrows do not involve the transfer of real estate or a business under the California Bulk Sale Laws. Secured Trust Escrow has been the “go-to” escrow company for attorneys and other professionals needing a third-party escrow holder to hold funds pursuant an agreement made outside of escrow. Secured Trust Escrow has handled many holding escrows, both simple and complex, from a wide range of industries such as entertainment, legal, receivership’s, judiciary, source code, private money, and source code. https://securedtrustescrow.com

 36. Ready2Go Dumpsters is the leading provider in dumpster rentals in south Florida. Our team of professionals offer dumpster rentals for large construction and renovation projects, small businesses, and smaller dumpsters for local residents. If you find that you need a roll-off dumpster, Ready2Go Dumpsters has a variety of options to get rid of your waste responsibly. We’ll help you find the perfect size dumpster rental for your needs, order it, and schedule the delivery. Fill up the dumpster and we’ll take care of the rest. https://ready2godumpsters.com

 37. We write easy to read books teaching business owners how to build websites and improve their visibility online. A lot of our readers still required additional help, so we decided to offer SEO services in Beverly Hills and the greater Los Angeles area. We have a few best selling books available on Amazon and Barnes & Noble. Our books have helped thousands of people build websites and improve their digital marketing efforts. We have over 200 positive reviews on all of our books, and now we help our readers on a one-on-one basis. We’ve put together a team to help offer SEO and digital marketing services for WordPress and HTML websites. No project is too big or too small. Contact us now to request a free SEO consultation. https://seocompanylosangeles.us

 38. Our fire watch guards are put through rigorous training to handle any job assigned to them. Our fire watch guards are CPR/AED/First Aid certified. We provide professional fire watch solutions customized to fit each individual client and business. Call now to get started. We’re available 24/7 in all 50 states. We service private clients, small businesses and large corporations. Contact us now to request more information about our fire watch services. https://firewatchguards.com

 39. Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

 40. While this issue can vexed most people, my thought is that there has to be a middle or common ground that we all can find. I do value that you’ve added pertinent and sound commentary here though. Thank you!

 41. The post is absolutely great! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your blog and detailed information you offer! I will bookmark your website!

 42. However, it is virtually all done with tongues rooted solidly in cheeks, and everyone has absolutely nothing but absolutely love for his or her friendly neighborhood scapegoat. The truth is, he is not just a pushover. He is basically that special variety of person strong enough to take all of that good natured ribbing for exactly what it is.

 43. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 44. Software Academy е водещото място за изучаване на софтуерно инженерство в България. Тази академия предлага широка гама от обучения и курсове, които са подходящи за всички, които се интересуват от програмиране и разработка на софтуер. Едно от най-големите предимства на Software Academy е наличието на безплатни курсове, които са достъпни за всички студенти. При успешно завършване на обучението, участниците получават професионален диплом, който е признат от Министерството на образованието и науката. С изкушаваща програма и опитни преподаватели, Software Academy предоставя идеалната възможност да се развивате в сферата на софтуерното инженерство и да подготвите основите за успешна кариера в тази бързо развиваща се индустрия. https://softwareacademy.bg

 45. Design Academy е водещо учебно заведение за изучаване на дизайн в България. Тя предлага широк спектър от обучения и курсове, които са подходящи както за начинаещи, така и за напреднали в областта на дизайна. Едно от най-значимите предимства на Design Academy е наличието на безплатни курсове, достъпни за всички студенти. Освен това, при успешно завършване на обучението, студентите получават професионален диплом, който е признат от Министерството на образованието и науката. С изключително квалифицирани преподаватели и актуална програма, Design Academy предоставя отлична възможност за развитие на креативните и техническите умения в областта на дизайна. Благодарение на тази академия, студентите имат възможността да изградят здрави основи и да се подготвят за успешна кариера в сферата на дизайна. https://designacademy.bg

 46. Can I just say what a relief to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to bring a problem to mild and make it important. Extra individuals have to read this and perceive this side of the story. I cant believe youre not more in style because you positively have the gift.

 47. This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developed. I like some of the comments too though I could prefer we all stay on the subject in order add value to the subject!

 48. I know this is not exactly on topic, but i have a blog using the blogengine platform as well and i’m having issues with my comments displaying. is there a setting i am forgetting? maybe you could help me out? thank you.

 49. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 50. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 51. تشتهر تجهيزات HDPE من إيليت بايب Elite Pipe بتعدد استخداماتها ، مما يسمح بوصلات آمنة وفعالة في تطبيقات متنوعة مثل إمدادات المياه وتوزيع الغاز وخطوط الأنابيب الصناعية.

 52. Hello there I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 53. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 54. مع مجموعة واسعة من التركيبات ، بما في ذلك الأكواع ، المحملات ، الوصلات ، وأكثر من ذلك ، يقدم مصنع إيليت بايب Elite Pipe حلولًا شاملة لأنظمة وتركيبات الأنابيب المختلفة.

 55. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 56. Great blog here! Additionally your website rather a lot up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 57. Dude.. I am not much into reading, but somehow I got to read lots of articles on your blog. Its amazing how interesting it is for me to visit you very often. –

 58. Great blog here! Additionally your website rather a lot up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 59. I like to spend my free time by scanning various internet resources. Today I came across your website and I found it has some of the most practical and helpful information I’ve seen.

 60. Hello this is a wonderful write-up. I’m going to e mail this to my friends. I came on this while searching on yahoo I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 61. I cannot thank you more than enough for the blogposts on your website. I know you set a lot of time and energy into these and truly hope you know how deeply I appreciate it. I hope I’ll do a similar thing person sooner or later.

 62. Patients treated with CMF reported higher levels of physical symptoms than did patients who did not receive CMF cheap cialis generic online PLCГџ2 primary antibody rabbit anti PLCГџ2, Cat sc 9018, Santa Cruz Biotechnology, Dallas, TX; RRID 2163248 was used at 1 200 dilution for incubation overnight at 4 0 C

 63. Howdy I wanted to write a new remark on this page for you to be able to tell you just how much i actually Enjoyed reading this read. I have to run off to work but want to leave ya a simple comment. I saved you So will be returning following work in order to go through more of yer quality posts. Keep up the good work.

 64. I discovered your weblog site on google and verify just a few of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I simply further up your RSS feed to my MSN News Reader.

 65. I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates. The usefulness and significance is overwhelming and has been invaluable to me!

 66. Hello there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 67. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write again very soon!

 68. Thank you, I have just been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 69. Abnormal this put up is totaly unrelated to what I was searching google for, but it surely used to be listed at the first page. I suppose your doing one thing proper if Google likes you adequate to place you at the first page of a non similar search.

 70. Substantially, the post is really the best on this laudable topic. I concur with your conclusions and will eagerly watch forward to your future updates.Just saying thanx will not just be enough, for the wonderful lucidity in your writing.

 71. Good post. I study something more difficult on different blogs everyday. It’s going to always be stimulating to learn content material from other writers and observe a little bit one thing from their store. I’d prefer to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your web blog. Thanks for sharing.

 72. This is my first time i visit here. I found so many helpful stuff in your website especially its discussion. From the tons of responses on your posts, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the excellent work

 73. I encountered your site after doing a search for new contesting using Google, and decided to stick around and read more of your articles. Thanks for posting, I have your site bookmarked now.

 74. motorrad  führerschein kaufen , lkw führerschein kaufen ohne prüfung österreich, bus führerschein kosten österreich. führerschein online kaufen, auto c ohne prüfung köln, führerschein klasse b kaufen, deutschen registrierten führerschein kaufen berlin, österreich führerschein kaufen legal in deutschland, führerschein in deutschland kaufen, PKW führerschein kaufen österreich, deutschen führerschein legal kaufen in österreich, kaufe deutschen führerschein, eu-führerschein kaufen,wie viel kostet der führerschein in österreich. https://fuhrerscheinkaufen-legal.com/

 75. sportbootführerschein binnen und see, sportbootführerschein binnen prüfungsfragen, sportbootführerschein binnen kosten, sportbootführerschein binnen online, sportbootführerschein binnen wo darf ich fahren, sportbootführerschein binnen berlin, sportbootführerschein binnen segel, sportbootführerschein kaufen, sportbootführerschein kaufen erfahrungen, sportbootführerschein kaufen schwarz, sportbootführerschein see kaufen, sportbootführerschein binnen kaufen, sportbootführerschein see kaufen ohne prüfung, bootsführerschein kaufen, bootsführerschein kaufen polen, bootsführerschein kaufen erfahrungen, bootsführerschein online kaufen, bootsführerschein tschechien kaufen. https://sportbootfuhrerscheinkaufen.com/

 76. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that.|

 77. Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We can have a link alternate contract between us!

 78. The post is absolutely great! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your blog and detailed information you offer! I will bookmark your website!

 79. Hey! awesome blog! I happen to be a daily visitor to your site (somewhat more like addict 😛 ) of this website. Just wanted to say I appreciate your blogs and am looking forward for more!

 80. I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates. The usefulness and significance is overwhelming and has been invaluable to me!

 81. Great blog here! Additionally your website rather a lot up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 82. Thanks for some other great post. Where else may anybody get that kind of information in such an ideal method of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such information.

 83. Surprisingly good post. I really found your primary webpage and additionally wanted to suggest that have essentially enjoyed searching your website blog posts. Whatever the case I’ll always be subscribing to your entire supply and I hope you jot down ever again soon!

 84. Great write-up, I am a big believer in placing comments on sites to inform the blog writers know that they’ve added something advantageous to the world wide web!

 85. Hi, I just hopped over to your web-site through StumbleUpon. Not somthing I might typically browse, but I liked your views none the less. Thanks for making something worthy of reading through.

 86. While this issue can vexed most people, my thought is that there has to be a middle or common ground that we all can find. I do value that you’ve added pertinent and sound commentary here though. Thank you!

 87. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 88. Hello there I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 89. Howdy I wanted to write a new remark on this page for you to be able to tell you just how much i actually Enjoyed reading this read. I have to run off to work but want to leave ya a simple comment. I saved you So will be returning following work in order to go through more of yer quality posts. Keep up the good work.

 90. Beneficial Blog! I had been simply just debating that there are plenty of screwy results at this issue you now purely replaced my personal belief. Thank you an excellent write-up.

 91. Good site! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!

 92. The post is absolutely great! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your blog and detailed information you offer! I will bookmark your website!

 93. Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover taking time and precise effort to make an excellent article! I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 94. I have to say this post was certainly informative and contains useful content for enthusiastic visitors. I will definitely bookmark this website for future reference and further viewing. cheers a bunch for sharing this with us!