Breaking Newsराजकीय

*_करोनायोद्धा, शहीद नाही सदोष मणुष्यवध म्हना…_*

*_करोनायोद्धा, शहीद नाही सदोष मणुष्यवध म्हना…_*

*कोणाला कळाले का, कसा झाला सदोष मणुष्यवध ते ???*

या गंभिर प्रसंगाच्या वेळी मार्च महीण्यात जेव्हा इतर राज्यशासकीय कर्मचार्यांना फक्त ५% स्टाफ कामावर येईल असा शासनाने GR केला तेव्हा खुप मोठ्या (खोट्या) हृदयाने पोलिस महासंचालकांनी सुध्दा आदेश दिले की, *_”पोलिसांना सुध्दा एक दिवसा आड नोकरी द्या”_*, पण ते आदेश नेहमीप्रमाणेच कागदावर राहिले. पण आजही इतर राज्यशासकीय कर्मचारी नित्यनियमाने आठवड्यातून फक्त एक कींवा दोनच दिवस कामावर येत आहेत, जणू त्यांना नोकरीची नाही, शासनालाच त्यांची गरज आहे.
*कारण शासन त्याच्या संघटनेपुढे हतबल आहे.*

मग फारच बोंबाबोंब झाल्यावर कुठे दोन महीन्यांनी पोलिसांचे मृत्युचे प्रमाण वाढल्याने ५५ वर्षावरील कर्मचार्यांना सुट्टीवर पाठवले. पण त्यांना हजेर्या सुरु केल्या. आणि ५५ वर्षावरील कर्मचार्यांना सुट्टीवर पाठवले म्हणून काही ठिकाणी मणुष्यबळ कमी म्हणून अधिकार्यांनी आहे त्या कर्मचार्यांकडुन २४ तास चालू केली.
इतर राज्यशासकीय कर्मचार्यांना आहेत का हो हजेर्या ??? बघा जरा, बघुन सांगा.

पोलिस जास्तच प्रमाणात पाॅसिटीव यायला लागल्यावर *मिडीयाला कुठे दयामया आली आणि त्यांनी तो प्रश्न उपस्थित केल्यावर पोलिसांना डे नाईट आ‍ॅफ सुरू केली*. अर्थात ती दोन आठवड्यावर अधिकार्यांनी टिकू दिली नाही व ती ही पुन्हा कागदावरच राहीली.

मग पोलिस आता सिक मध्ये जाण्याचे प्रमाण जास्त वाढल्यावर गृहमंत्र्यांनी पोलिसांना कोरोनायोद्धा, शहीद अश्या उपमा देउन प्रमाणपत्र द्यायला सुरवात केली. या प्रमाणपत्रांनी पोलिस धन्य पावले. काही पोलिसांनी तर कामाची पावती सोशल मिडीयावर अपलोड करुन सरकारच्या या चालीला पाठींबाच देउन टाकला…

*अत्यावश्यक सेवा, अत्यावश्यक सेवा म्हणून ते डाॅक्टर आणि कर्मचारी सुध्दा पीपीई किट घातल्याशिवाय काम करत नव्हते, की आठ तासाच्या पुढे काम करत नव्हते, मग मास्क आणि सॅनिटायझर ने ते युध्द लढण्याकरता सरकारने पोलिसांना जनतेपुढे उंभच कसं केलं ???*

खरे पाहता जर हे युध्द आहे आणि फक्त पोलिसच शहीद होतायत आणि इतर राज्यशासकीय कर्मचारी घरी बसुन पगार घेतायत, त्या काळात जर पोलिस कर्मचारी सरकारच्या मताने शहीद झाल्याची भावना आहे तर त्या प्रत्येक कर्मचार्याच्या कुटुंबाचा शासनाकडे २ कोटिंचा हक्क आहे, पण शासनाने ५० लाख देउन पोलिसांना खुश केलं. पोलिसही खुष झाले. पुरेशी आहे त्या योध्याची सरकारने लावलेली किंमत, की त्यापेक्षा त्याचा जीव वाचला असता तर तो ५० लाखाचे ५० करोड सुध्दा कमवु शकतं होता असा विचार करणंही अयोग्य नाही.

वास्तव पाहता, फक्त पोलिसच नाही, त्यांच्या कुटुंबियांनासुध्दा याचा त्रास सहन करावा लागलाय, कित्येक पोलिसांच्या कुटुंबातील सदस्य या महामारीचे शिकार झाले आहेत, आता हे वेगळं सांगायची गरज नाही की पोलिस दररोज कर्तव्याकरता घराबाहेर पडतो, त्याच्या संपर्कामुळेच कुटुंबियांना हे भोगावं लागलंय.

सरकारने कोरोनाबरोबर लढण्याकरता पोलिसांना काय दिलंय, मास्क आणि सॅनिटायझर.
मग तेच घेउन इतर राज्यशासकीय कर्मचारी कामावर येउ शकत नाहीत का ???
*पण नाही सावत्र पोराचे लाड पुरवेल ते सरकार कुठले ???.*

इ पास, बाहेरील कामगार मोजणी, घर वापसी अशी अनेक कामे इतर राज्यशासकीय कर्मचारी करु शकत होते, पण नाही, सरकारने ती सर्व कामे पोलिसांच्या माथी मारली.
का ?
*_कारण स्पायडर मॅन आणि हीमॅन कडे जी शक्ती आहे ती राज्यशासकीय कर्मचार्यांमध्ये फक्त आणि फक्त पोलिसांकडेच आहे असं सरकारला वाटतं._*

_*आता राहीला प्रश्न पोलिसांच्या मृत्युचा…*_
जर महासंचालकांनी आदेश देउनही ज्या पोलिस अधिकार्यांनी पोलिसांना एक दिवसा आड कर्तव्य दिले नाही, डे नाईट आ‍ॅफ ड्युटी दिलेली नाही, सरकारने आदेश देउनही स्टाफ मध्ये कपात केलेलं नाही, अश्या मनमानी अधिकार्यांनी मणुष्य बळाच्या नावाखाली आहे त्या कर्मचार्यांकडून प्रमाणापेक्षा जास्त काम करुन घेतल्यामुळे आजे हे पोलिसांचे मृत्युचे प्रमाण वाढत आहे *(शासनाकडे मणुष्यबळ कमी असेल तर त्याला पोलिस जवाबदार आहेत का ?)*, आणि त्याला सर्वस्वी जबाबदार त्यांना कर्तव्यवाटप करणारे अधिकारी आहेत. प्रत्येक मृत्यु पावलेल्या अधिकारी आणि कर्मचार्याची तो कर्तव्यावर असताना त्याला महासंचालकांनी किंवा शासनाने दिलेले आदेशाचे पालन करुन कर्तव्य वाटप केले होते की नाही याची माहीती घेउन आदेशाचे पालन झाले नसल्यास सदर कर्तव्यवाटप अधिकार्यांवर सदोष मनुष्यवधाचे गुन्हे हे दाखल झालेच पाहिजेत.

ही बाब ज्यांच्या कुटुंबातील व्यक्ती यात गेलांय त्यांच्या निदर्शनास आणून दिली पाहिजे.

_हे जोपर्यंत अमंलात येणार नाही तोपर्यंत अधिकारी आणि अमंलदारांचे रोजचे मृत्यु झाल्याचे प्रमाणही कमी होणार नाही._

— नाव अ.ब.क
*(PE आणि DE खेळून कंटाळा आलाय राव, नाव टाकलं की एक ज्ञापन येतयं, तुम्ही अमंलदारांना चुकीचा संदेश देउन त्यांची दिशाभुल करुन पोलिस दलाची प्रतिमा मलीन केली, कोणाची जनजागृती करुन कोणत्या खात्याची जर प्रतिमा मलिन होत असेल, तर ते बेशक पोलिस खातंच असु शकतं, _असो_, कोणीतरी म्हटलंय नावात काय ठेवलंत, बेनामही सही, पण परखड मत आपल्यापर्यंत पोहचलं पाहिजे. आता यापुढे कोणी कोरोना योद्धा शहीद झाला तर निदान त्याच्या शहीद होण्याकरता कारणीभूत असणार्यांचाही पाठपुरावा करा आणि सदोष मणुष्यवधाचा गुन्हाही दाखल करा ही विनंती.)*
(टीप -लेख वास्तववादी वाटला म्हणून कॉपी पेस्ट केला आहे.. नक्कीच पोलीस ही माणूसच आहेत नक्कीच त्यांचाही विचार व्हावा)
#support_police

999 Comments

 1. Hi, I just hopped over to your web-site through StumbleUpon. Not somthing I might typically browse, but I liked your views none the less. Thanks for making something worthy of reading through.

 2. A wholly agreeable point of view, I think primarily based on my own experience with this that your points are well made, and your analysis on target.

 3. Howdy I wanted to write a new remark on this page for you to be able to tell you just how much i actually Enjoyed reading this read. I have to run off to work but want to leave ya a simple comment. I saved you So will be returning following work in order to go through more of yer quality posts. Keep up the good work.

 4. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 5. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 6. The post is absolutely fantastic! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your website and detailed info you offer! I will bookmark your website!

 7. Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We can have a link alternate contract between us!

 8. I know this is not exactly on topic, but i have a blog using the blogengine platform as well and i’m having issues with my comments displaying. is there a setting i am forgetting? maybe you could help me out? thank you.

 9. I know this is not exactly on topic, but i have a blog using the blogengine platform as well and i’m having issues with my comments displaying. is there a setting i am forgetting? maybe you could help me out? thank you.

 10. If you’re looking for a reliable and affordable power supply provider, look no further than 365PowerSupply.com. This company is a true professional in the power supply trading and wholesale industry, with a focus on providing replacement power supplies for popular brands such as Dell, HP, Lenovo/IBM, and server workstation components. Their commitment to quality and customer satisfaction is unmatched, making them a top choice for businesses and individuals alike.

 11. Woah this is just an insane amount of information, must of taken ages to compile so thanx so much for just sharing it with all of us. If your ever in any need of related information, just check out my own site!

 12. Thank you a lot for sharing this with all folks you actually recognize what you’re speaking about! Bookmarked. Please additionally visit my site =). We can have a hyperlink trade contract among us!

 13. I had fun reading this post. I want to see more on this subject.. Gives Thanks for writing this nice article.. Anyway, I’m going to subscribe to your rss and I wish you write great articles again soon.

 14. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 15. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a lot!

 16. Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover taking time and precise effort to make an excellent article! I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 17. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail on the head. Will probably be back to get more. Thanks

 18. Substantially, the post is really the best on this laudable topic. I concur with your conclusions and will eagerly watch forward to your future updates.Just saying thanx will not just be enough, for the wonderful lucidity in your writing.

 19. This is valuable stuff.In my opinion, if all website owners and bloggers developed their content they way you have, the internet will be a lot more useful than ever before.

 20. I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 21. I wanted to check up and let you know how, a great deal I cherished discovering your blog today. I might consider it an honor to work at my office and be able to utilize the tips provided on your blog and also be a part of visitors’ reviews like this. Should a position associated with guest writer become on offer at your end, make sure you let me know.

 22. That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 23. Most often since i look for a blog Document realize that the vast majority of blog pages happen to be amateurish. Not so,We can honestly claim for which you writen is definitely great and then your webpage rock solid.

 24. Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 25. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 26. Pretty impressive article. I just stumbled upon your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions. Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon.

 27. I Am Going To have to come back again when my course load lets up – however I am taking your Rss feed so i can go through your site offline. Thanks.

 28. I would really like to appreciate the endeavors you cash in on written this article. I’m going for the similar best product from you finding out in the foreseeable future as well. Actually your creative writing abilities has urged me to begin my very own blog now. Genuinely the blogging is distributing its wings rapidly. Your write down is often a fine illustration showing it.

 29. Easily, the post is really the greatest on this laudable topic. I concur with your conclusions and will thirstily look forward to your future updates. Saying thank will not just be sufficient, for the wonderful c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay privy of any updates. Solid work and much success in your business enterprise!

 30. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough persons are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled throughout this in my seek for one thing regarding this.

 31. Pretty impressive article. I just stumbled upon your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions. Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon.

 32. This is my first time i visit here. I found so many helpful stuff in your website especially its discussion. From the tons of responses on your posts, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the excellent work

 33. The post is absolutely fantastic! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your website and detailed info you offer! I will bookmark your website!

 34. Link building is a crucial component of SEO that involves acquiring hyperlinks from external websites to your own. These backlinks serve as endorsements for your site, indicating its credibility and authority to search engines. There are various methods for link building, including natural links, outreach and guest posting, content creation, and promotion. Natural links are earned when other websites voluntarily link to your content due to its value. Outreach and guest posting involve collaborating with other website owners and bloggers to create content and gain backlinks. Creating exceptional content and promoting it can also attract backlinks from other sites. Link building plays a vital role in improving search engine rankings and increasing visibility for your website.

 35. At XPressGuards, we take fire prevention seriously. Hiring a fire watch guard can save your life and the financial loss that results from damaged property. Keep in mind that in case of a massive fire outbreak, a fire extinguisher won’t do any good. While you may be able to restore the damaged property and cover the financial loss, you can’t put a price on life. Our fire watch guards will alert the fire department upon the first sign of something suspicious thus protecting your employees as well as your property. Contact us now for more information. https://xpressguards.com/fire-watch-security-guards/

 36. Ready2Go Dumpsters is the leading provider in dumpster rentals in south Florida. Our team of professionals offer dumpster rentals for large construction and renovation projects, small businesses, and smaller dumpsters for local residents. If you find that you need a roll-off dumpster, Ready2Go Dumpsters has a variety of options to get rid of your waste responsibly. We’ll help you find the perfect size dumpster rental for your needs, order it, and schedule the delivery. Fill up the dumpster and we’ll take care of the rest. https://ready2godumpsters.com

 37. Our fire watch guards are put through rigorous training to handle any job assigned to them. Our fire watch guards are CPR/AED/First Aid certified. We provide professional fire watch solutions customized to fit each individual client and business. Call now to get started. We’re available 24/7 in all 50 states. We service private clients, small businesses and large corporations. Contact us now to request more information about our fire watch services. https://firewatchguards.com

 38. Our mission is to provide our customer’s with integrated security solutions within a rapid response time to exceed your security needs. Our fully trained uniformed guards are available armed and unarmed, 24 hours a day, 7 days a week. All of our security guards are 100% certified. Our security guards are put through rigorous training to handle any security post assigned to them. Our guards are CPR/AED/First Aid certified. At XpressGuards, we provide professional security solutions customized to fit each individual client and business. Call now to get started. https://xpressguards.com

 39. Hey, I simply hopped over to your website by way of StumbleUpon. No longer one thing I’d normally learn, but I preferred your thoughts none the less. Thanks for making one thing worth reading.

 40. Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 41. Amazing! Your site has quite a few comment posts. How did you get all of these bloggers to look at your site I’m envious! I’m still studying all about posting articles on the net. I’m going to view pages on your website to get a better understanding how to attract more people. Thank you!

 42. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, awesome blog!

 43. Design Academy е водещо учебно заведение за изучаване на дизайн в България. Тя предлага широк спектър от обучения и курсове, които са подходящи както за начинаещи, така и за напреднали в областта на дизайна. Едно от най-значимите предимства на Design Academy е наличието на безплатни курсове, достъпни за всички студенти. Освен това, при успешно завършване на обучението, студентите получават професионален диплом, който е признат от Министерството на образованието и науката. С изключително квалифицирани преподаватели и актуална програма, Design Academy предоставя отлична възможност за развитие на креативните и техническите умения в областта на дизайна. Благодарение на тази академия, студентите имат възможността да изградят здрави основи и да се подготвят за успешна кариера в сферата на дизайна. https://designacademy.bg

 44. Hi, possibly i’m being a little off topic here, but I was browsing your site and it looks stimulating. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself?

 45. Good site! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!

 46. I favored your idea there, I tell you blogs are so helpful sometimes like looking into people’s private life’s and work.At times this world has too much information to grasp. Every new comment wonderful in its own right.

 47. Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 48. Thanks for some other great post. Where else may anybody get that kind of information in such an ideal method of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such information.

 49. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 50. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 51. Hello there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 52. I like to spend my free time by scaning various internet recourses. Today I came across your site and I found it is as one of the best free resources available! Well done! Keep on this quality!

 53. you’re in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process on this topic!

 54. Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 55. I just couldn’t leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply to your guests? Is going to be again continuously in order to inspect new posts

 56. I feel that is among the so much significant info for me. And i am satisfied studying your article. However should commentary on some basic issues, The site style is ideal, the articles is in reality excellent : D. Excellent activity, cheers

 57. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 58. prospective epidemiologic studies 4, 5 to suggest that soy consumption enhances the efficacy of tamoxifen, but the data overall are conflicting and limited buy cheap finasteride DRIs for vitamin D are Children 1 13 years 15 micrograms 600 IU Teenagers 14 18 years 15 micrograms 600 IU Adults 19 70 years 15 micrograms 600 IU Adults above 70 years 20 micrograms 800 IU Pregnant and lactating women 15 micrograms 600 IU Most medical authorities in the field of vitamin D research, e

 59. you’re in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process on this topic!

 60. However, it is virtually all done with tongues rooted solidly in cheeks, and everyone has absolutely nothing but absolutely love for his or her friendly neighborhood scapegoat. The truth is, he is not just a pushover. He is basically that special variety of person strong enough to take all of that good natured ribbing for exactly what it is.

 61. Can I just say what a relief to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to bring a problem to mild and make it important. Extra individuals have to read this and perceive this side of the story. I cant believe youre not more in style because you positively have the gift.

 62. Dude.. I am not much into reading, but somehow I got to read lots of articles on your blog. Its amazing how interesting it is for me to visit you very often. –

 63. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 64. Most often since i look for a blog Document realize that the vast majority of blog pages happen to be amateurish. Not so,We can honestly claim for which you writen is definitely great and then your webpage rock solid.

 65. Great blog here! Additionally your website rather a lot up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 66. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 67. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 68. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 69. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 70. I just couldn’t leave your website before suggesting that I really enjoyed the usual information an individual supply on your visitors? Is gonna be back often in order to investigate cross-check new posts

 71. Beneficial Blog! I had been simply just debating that there are plenty of screwy results at this issue you now purely replaced my personal belief. Thank you an excellent write-up.

 72. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 73. Abnormal this put up is totaly unrelated to what I was searching google for, but it surely used to be listed at the first page. I suppose your doing one thing proper if Google likes you adequate to place you at the first page of a non similar search.

 74. Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

 75. I dont think Ive caught all the angles of this subject the way youve pointed them out. Youre a true star, a rock star man. Youve got so much to say and know so much about the subject that I think you should just teach a class about it

 76. I just couldn’t leave your website before suggesting that I really enjoyed the usual information an individual supply on your visitors? Is gonna be back often in order to investigate cross-check new posts

 77. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, awesome blog!

 78. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, awesome blog!

 79. Hey! awesome blog! I happen to be a daily visitor to your site (somewhat more like addict 😛 ) of this website. Just wanted to say I appreciate your blogs and am looking forward for more!

 80. Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this article.

 81. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 82. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail on the head. Will probably be back to get more. Thanks

 83. We are a group of volunteers and starting a new initiative in our community. Your blog provided us with valuable information to work on|.You have done a marvellous job!

 84. This is an awesome entry. Thank you very much for the supreme post provided! I was looking for this entry for a long time, but I wasn’t able to find a honest source.

 85. I encountered your site after doing a search for new contesting using Google, and decided to stick around and read more of your articles. Thanks for posting, I have your site bookmarked now.

 86. Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

 87. Peculiar this blog is totaly unrelated to what I was searching for – – interesting to see you’re well indexed in the search engines.

 88. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 89. I think it is a nice point of view. I most often meet people who rather say what they suppose others want to hear. Good and well written! I will come back to your site for sure!

 90. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that.|

 91. Beneficial Blog! I had been simply just debating that there are plenty of screwy results at this issue you now purely replaced my personal belief. Thank you an excellent write-up.

 92. That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 93. whoah this weblog is wonderful i like reading your articles. Keep up the good paintings! You already know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 94. Can I charge a LiFePO4 battery with a normal charger? LiFePO4 batteries cannot be charged with a normal charger designed for lead-acid batteries. LiFePO4 batteries require a specific charger with a constant current/constant voltage (CC/CV) charging profile to avoid overcharging and ensure efficient and safe charging. Using a regular charger can damage the LiFePO4 battery and reduce its lifespan.